Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować uproszczone zaliczki na CIT

06 marca 2019 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Spółka może ujmować zaliczki na podatek dochodowy, ustalane na podstawie zeznania złożonego w poprzednim roku, tak samo, jak te liczone od rzeczywistego dochodu albo z wykorzystaniem konta „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe".

Podatnicy CIT (spółki kapitałowe jako osoby prawne oraz spółki komandytowo-akcyjne) mogą wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy w formie zwykłej lub uproszczonej (art. 25 ust. 1 i 6 ustawy o CIT).

Zasadniczo, na ww. podmiotach ciąży obowiązek comiesięcznego wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki należy wpłacać w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, przy czym zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego wpłaca się w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Zaliczki za ostatni miesiąc można nie wpłacać, pod warunkiem, że przed upływem terminu do jej wpłaty podatnik CIT złoży zeznanie i zapłaci należny podatek.

Nie dla nowych firm

Podatnicy CIT (z wyjątkiem jednostek, które po raz pierwszy podjęły działalność w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy) mogą również wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym (CIT-8), złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11298

Wydanie: 11298

Spis treści
Zamów abonament